Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Tutarsız Demokrasi

Hatice Kübra Tavacı
Hatice Kübra Tavacı
  • 21.07.2013

Tutarsız Demokrasi

“Mısır’ın meşru yöneticisi demokratik olarak seçilmiş Mursi’dir. Hakikatler silah zoruyla değiştirilemez; demokrasi teorisi de.” diyor Bekir Berat Özipek. Tutarlı bir demokrasi için durumu daha iyi ne ifade eder bilmiyorum. Türkiye’de ki demokrasi tutarsızlığından dem vururken hep, karşımıza Mısır çıkıyor bir anda. Şeriat kelimesini zikretmenin mümkün olmadığı bir dünyada elimize tutuşturulan demokrasi var. Ancak o da akıllara zarar… Ne yanından tutsak yahut ne zaman içimizde ümit yeşerse yarınlara dair, hep bir “darbe” yiyoruz. Demokrasi söylemleriyle ağzımıza şeker tutuluyor ilkin sonra yine demokrasiyle oyuncağımız gidiyor elimizden. “Dünyada hiç mi zeytin dalı yükselmeyecek?” sorusu geliyor insanın aklına. Hep mi kötüler iyilere galip gelecek?

Tutarsızlık belki de… Demokraside gördüğümüz tutarsızlıkla beraber algımızdaki tutarsızlıktan da kaynaklanıyor belki yaşadıklarımız. Neden Mısır’da darbeye darbe denmez ki? Neden Mısır’da “baltacılar çetesi üyesi bir gangster” ekranlara çıkıp Suriyeli, Filistinli her kim varsa öldürülmeleri gerek derken secdelerimizi yönelttiğimiz yerin bekçileri darbeleri destekler? Neden Mısır halkına ve Mursi’ye destek protestosunda yan yana yükselen ak parti ve saadet partisi bayrakları ümmet sevinciyle ağlatır bazılarını?

Kendimizi ve dünyayı anlamadan kalkıştığımız işler boyumuza büyük geliyor hakikaten. Aklı selim hiçbir kimse Mısır’da ki darbeyi savunamaz elbette. Ancak ufak hilelerle değişen darbe ve demokrasi algısı pek bir komik. Eğer herkesin kırmızı dediğine bir gün sende kırmızı dersen ve herkes o günden itibaren mavi demeye başlarsa buradaki problem senin kırmızı demen değil herkesin çark etmesidir. Eğer biz yanlışlardan bir doğru çıkarmaya çalışıyorsak üstelik bundan haz alıyorsak Nur partisi ve destekçileri gibi piyon hatta maşa olmaya layığızdır. Eğer Amerika’ da ki büyüklerinin gönlünü hoş etmek için darbe olmayan bir darbe yapıyorsa Sisi önce kendi itibarsızlığını ve sonra büyüklerinin dillerinden düşürmediği “demokrasiye” ne derece karşı olduğunu gözler önüne seriyordur aynı zamanda.

Eğerler uzar gider. Zulüm ve darbeler kıyama kalkmış Müslümanlarla kaimdir. Şimdi Mısır’da Müslüman gençler ve genç ruhlu Müslümanlar kıyamda. İnsanlar kefenleriyle geziyor bildikleri doğru için. Bildikleri doğru için Adeviyye meydanındalar. Kendilerinden olanı korumaya yeminliler. Kapanan refah kapısı, haklarında tutuklama kararı çıkarttırılan ihvan yetkilileri tutarsız demokrasinin ta kendisidir. Temennimiz o dur ki Adeviyye meydanından yükselen sesler tutarlı sonuçlar doğurur.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.