Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Hâdimî Hazretlerinin tütün risalesi

Mükremin Kızılca
Mükremin Kızılca
  • 22.08.2015

Berika Kitabı’nın yazarı evliyaullahtan Muhammed Hâdimî Hazretleri (1701/1762) Risale-i Duhan (tütün risalesi) isimli bir risale yazar. O dönem Konya müftüsü ve bazı vaizler de bu sigara illetine müptela olmuştur. Hâdimî Hazretlerinin aleyhinde konuşmaya başlarlar ve bir gün davet edip kendilerine sigaranın haram olduğunu ispata davet etmeye karar verirler. Hâdimî Hazretleri söylenen günde değil de bir gün sonra gelebileceğini bildirir.

O gün müftü efendi ve vaizler bir rüya görürler. Rüyalarında büyük bir meydanda bir kürsü ve üzerinde sevgili peygamberimiz. İnsanlar peygamberimizin huzuruna çıkmak isterler ancak görevliler insanların ağızlarını kokladıktan sonra huzura kabul ederler. Sigara müptelası müftü ve vaizlerde manzarayı bir köşede seyrederler. Bir ara sevgili peygamberimiz kalkarak orada bulunan Hâdimî Hazretlerinin huzuruna getirilmesini emrederler. Hâdimî Hazretleri huzura geldiğinde peygamber efendimiz yazdığı “duman risalesinden” dolayı memnuniyetlerini ifade buyururlar. Ertesi günü sözleşilen yere gelen müftü ve vaizler karşılarında Hâdimî Hazretlerini görünce özür diler ve helallik isterler ancak Hâdimî Hazretleri bir şartla hakkımı helal ederim der: Yazdığım bu risaleyi Konya’nın bütün köylerine varıncaya kadar herkese dağıtırsanız o zaman hakkımı helal ederim buyururlar.

Muhammed Hâdimî Hazretlerinin tütün hakkında yazdığı iki risalenin kısa bir özetini aşağıda okuyabilirsiniz:

“Tütün ürünleri kullanımı hakkında en fazla fetva olan, eser yazılan, laf edilen, âlimini de cahilini de şaşırtan, tüm insanlığı bozguna uğratan bir husustur. Tütün ürünlerini israf, bidat, eza ve pislik kategorisindeki ayet ve hadislerin içine alınmasında şüphe yoktur. Tütün ürünlerinin haramlığının tartışılması bunda bir şüphenin varlığının ispatıdır. Şüpheli olduğunu inkâr safsatadır. Haramlar şüpheyle başlar, şüpheye düşen harama düşer.

Bazı ayetler ve “eşyada asıl olan mubahlıktır” sözünü ileri sürerek mubah olduğunu iddia edenlere deriz ki: Tütün ürünlerinin haramlığı hakkındaki deliller mubahlığına ait olanlardan çok baskındır. Usule göre bu konuda haramlığı mubahlığa tercih etmek gerekir. Tarikat-i Muhammediye’de, takva bir âlimin sözünün tercihi gerekir diyor, şurası bir gerçektir ki tütün ürünlerine haram diyenler mubah diyenlerden çok daha takva olan zatlardır. İçmeye devam edenlerin büyük çoğunluğu da sakıncalı olduğunu kabul ediyorlar. Ayrıca tartışmalı bir mubahta ısrar etmek küçük günah olur küçük günaha devam ise o günahı büyültür ve harama dönüştürür. Bütün mubahlardan da hesaba çekileceğimiz unutulmamalıdır. Tütün ürünlerini kullananların büyük oranda fasıklar olduğu da bir hakikattir. Onu kullanarak fasıklara benzemek ayrıca bir vebaldir. Kişi kime benzerse onlardandır.

Tütün ürünlerini devletin kanunlarla yasaklaması kesin itaati gerektiren bir durumdur.

Tütün ürünlerine haram diyen alimlerin kimisi insan mizacına ters pis kokusunu, kimisi israf ve boşa mal kaybı olmasını, kimisi misvak emrine ters durumunu, kimisi ağız kokusuyla alakalı hadislerle ilişkisini, kimisi bidatoluşunubaz alarak haram diyorlar. Benim de şahsen görüşüm doğru olanın bu guruptakilerin savunduğu haramlıktır.

Sigaranın haram mı mubah mı tartışması bile bir şüpheyi ortaya koymaktadır. Bir Müslümanın sakıncalı, tartışmalı ve şüpheli olandan helal olana kaçması gerekir. Ayrıca Müslümanların iki görüşten birisini tercih etmeleri gerektiğinde takva âlimlerin çoğunlukta olduğu tarafı seçmesi lazımdır.

Tütün ürünlerinin mekruh yani küçük günah olduğunu iddia edenlere göre durum tamamen haram sayılma yönüne kayar. Zira sigara kullanmak bir bağımlılıktır,“küçük günahlara devam etmek harama girer” manasınca bu müptelalık ve sürekli kullanma da tütün ürünlerinin haram olduğuna kati delildir.”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.