Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Dil Denen Mucize

Mücahit Yardımcı
Mücahit Yardımcı
  • 23.08.2016

Burada okuyacağınız satırlar “Dil” mevzunda dünya çapında söz sahibi olabilenler arasında meşhur yazar Walter PORZİG’in “Dil Denen Mucize” adlı eserini isdidatımız nispetinde tahlile yanaşmak cehdindeyiz. Aslında bu tahlil mahiyetinde olan yazıda ehemmiyet arz eden en mühim husus Sayın Mirzabeyoğlu’nun “Batı tefekkürünün hikmetlerini aslına irca etmek” diye sürekli üzerinde durduğu mesele ve Büyük Doğu tezini karşı cephenin-bilerek yahut bilmeyerek de olsa- nasıl izaha ve ispata uğraştığına dair bir misal…

Yazar, kitabında “dil” mezuna farklı ve gerçek yorumlar katmıştır. Bu eseri daha önce bu ülkede “dil”le alakalı meselelere el atmamış olanların aksine Büyük Doğu potasında eritip cemiyete sunabilen Sayın Mirzabeyoğlu’ndan başkası değildir. Sayın Mirzabeyoğlu’nun bu eseri “ben yazmak isterdim.”demesi bu kitabın Büyük Doğunun Dil bahsine açıklık getirecek çapta bir kitap olduğuna delildir.Eserin birkaç yerinden vereceğimiz misaller bunu ispat edecektir..

Eserden:“Bütün insan kültürünün temelini oluşturan ve insan topluluğunu meydana getiren dildir” yazarın bu satırlarda vermek istediğiyle, Sayın Mirzabeyoğlu’unun Dil ve Anlayış adlı eserinde “Ruhun kaynağı olan dil, tarihin ve kültüründe şartıdır” cümlesi aynı manaya muhataptır, mana müşterekliğinde birdirler.

Bir diğer misal ise Yazarın “Ruhu dünyaya dil hüviyetiyle egemen olmuştur” cümlesi ile Büyük Doğunun “Ruh dünyaya dil hüviyetiyle hâkim olmuştur” ölçüsü birbirinin aynıdır. “Hikmet ve hakikat müminin yitik malıdır nerde bulsa alır” ölçüsüne binaen sadece verdiğimiz iki hakikat bile dünya görüşümüzün ne çapta olduğuna yetecek vaziyettedir.

Dili sadece basit bir organ olarak değil de mücerred manada ruhun, tarihin, kültürün, insan hayatının temeli bilmek dili gerçek manada bilmek demek olur ki yazar bu kitabında bu meseleyi bütün teferruatıyla ele almıştır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.