Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Rojava’da Katliam Var

Hatice Kübra Tavacı
Hatice Kübra Tavacı
  • 20.08.2013

Rojava’da Katliam Var

Rojava’da Tel Aran ve Tel Hasıl köylerinde yapılan katliamlarda 400-450 civarında Kürt öldürüldü. Evet, bizim bir de Rojava’mız var. Gelen haberlere göre Rojava’da siviller öldürülmüş. Konuyla alakalı haberler tarafsız/objektif kaynaklar tarafından onaylanmasa da doğrulanan nokta Rojava’da bir katliamın gerçekleştirildiği.

Sol ağırlıklı kaynaklar ve PKK’ya yakın kaynaklar fütursuzca kullanılan hakaret cümleleriyle beraber katliamı El-Kaide bağlantılı El-Nusra cephesinin, yani dinci, cihatçı, İslamcı grupların yaptığını yazıyor. Bunun üzerinden yürütülen fikirler ise cabası… İşin aslında bir yıl önce gerçekleşen Rojava Devrimiyle (özerk yönetim) bağlantılı olduğunu söyleyenler, ABD’nin emperyalist bloğunun alt-emperyalist lojistiğini sağlayan Türkiye’yle beraber çok yönlü bir şekilde büyüyen Suriye savaşından dem vurup Rojava açıklaması getirenler, Türkiye’deki muhafazakâr kanadı “Yeni Osmanlıcılar” olarak niteleyen ve Suriye (Rojava) politikasına “Yeni Osmanlıcılar cahildir. Müslümanların şeriat düzenine susadıkları düşüncesi, aptalca bir fanteziden ibarettir. Kürt kitlelerin yıldızı cihatçılarla barışamazdı.” diyerek sayıp sayıştıranlar vb vb vb…

Bu kocaman cümlelerin ardına şöyle bir baktığımızda gördüğümüz şey ne yazık ki kusulan bir öfke ve nefret söylemleri. Duyarlı(!) Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov hariç kimse katledilen masum sivillerden bahsetmiyor. Kimse içinde yer aldığı paradigmanın doğru ve yanlışlarını bir kenara koyup yalnızca mazlumların sesi olmayı denemiyor. Hiç kimse kendi kabullerinin dışına çıkıp da yansız bir perspektifle meselenin “Kürt” kelimesiyle uzaktan yakından alakasının bulunmadığını dillendirmiyor.

Rojava üzerinden sol kaynaklar “Allah-u Ekber” diyerek kafa kesen cihatçılarla, adamları çeşitli İslam ülkelerinden toplanmış Özgür Suriye Ordusu’nun sapkın anlayışını(!) ağır ithamlar ve yalan yanlış fotoğraflarla belgeleyip kanıtlamaya çalışırken; Müslüman haber kaynakları ise önce sessizlikle karışmış bir Rojava yalanından bahsedip sonra El-Nusra cephesinden gelen açıklamayla “PKK/PYD Esed’le beraber kendi halkını öldürüyor” diyerek olayın perde arkasını çözmenin rahatlığında. Zulüm kimden gelirse gelsin mazlumdan yana durulması gerektiği kimilerine tuhaf bir keyifle muhafazakârın Müslümanlığını sorgulatırken kimilerini de “Müslüman oyuna gelmez” fikriyle suskunluğa gömüyor velhasıl.

Tam bu noktada Rojava bir şeyler öğretiyor bize. Rojava bize diyor ki; “Zulüm, insan hakları, katliam, hürriyet, adalet ne boş ne anlamsız kelimeler öyle. Hepiniz aynı kelimelerle sesinizi yükseltiyorsunuz, fakat sesiniz biz mazlumlara ulaşmıyor. Bilakis kendi kulaklarınızda aksediyor yalnız. Birbirinizin kabul ettiği ve etmediği zulümler/katliamlar arasında gidip geliyor adım. Ama hiç biriniz öldürülen halkımı görmüyorsunuz. Görmüyorsunuz, çünkü siz insanları ideolojilerinize kurban etmeyi seviyorsunuz!”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.