Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Cennette Ölüm

Perihan Akçay
Perihan Akçay
  • 23.09.2015

Sevda aleminin okyanuslarında, Allah aşkıyla coşan bir kalbi incitmeyi hangisi arzu ederdi ki?

Yusuf’un dudaklarında ise huzurlu bir sükût. Rabb’inin gönlüne koyduğu bu ateş, tepesindeki güneşten de yakıcıydı çünkü. Bu yakıcılığı ancak, şu sonsuz nur mihrakının etrafında döne döne, gözyaşlarıyla hafifletebiliyordu. Bunu arkadaşlarına nasıl anlatabilirdi?

İnsandı o!.. Mevla’nın en güzel sıfatlarıyla şereflendirdiği insanlardan bir insan. Dudaklarında her an cennet anahtarı şehadet kelimesi, tek hakikat yurdunun esrarı ile kendisinden geçmiş bir insan.

O sırada ikindi ezanı okunuyordu. Kâbe’nin etrafında binlerce baş, bir anda secdeye vardılar. Tabii o da… Ne müthiş bir an Yarabbi! Devri Saadetin yaşandığı bu mübarek yerlerde çağıldayan hikmet, yaşanansa büyük bir aşk değil de neydi?

Kâbe’ye baktı. Sanki kendisini küçümseyen inançsızlara inat, bu varlık aleminin yegâne bekçisi, maddi görünümünden sıyrılmış, gökyüzüne doğru heybetle uzanıvermişti.

Namazdan sonra, yine siyah örtülü o eşsiz incinin etrafında döndü, döndü. Yüz binlerce insan “Yarab!” diye inledikçe, her seferinde bu yürekten gelen yakarışla göğsünün daha da genişlediğini hissediyordu.

Genç yaşında, yalnız Yaradan’ın rızasını kazanmak için buradaydı. Geride bıraktığı eşi, minicik çocukları, memleketi bu büyük arzunun karşısında sır oluvermişti. Zorlukla Harem’deki arkadaşlarının yanına nasıl gidebildi?  Allah bilir. Telaşla tenha bir yere yatırdılar genci. Biri;

“-Ah! Sana söylemedik mi, bu güneş…” diyecek oldu. O gülümseyerek susturdu. Vücudundan akan terle ihramı sırılsıklam olmuştu. Dudaklarının arasından;

“-Onun misafiriydim burada. Rabb’im beni ağırladı. Sakın Cenneti Mualla’dan başka bir yere bedenimi uğurlamayın. Cenazemi ülkeye götürme zahmetine kalkışmayın.” cümleleri döküldü. Etrafındakiler daha ne olduğunu anlayamadan, o bembeyaz ihramı içinde Hakk’ın huzuruna yürümüştü bile.

Üzerine kapanan arkadaşlarının hıçkırıkları, geriden duyulan “Allah’u Ekber” nidalarına karıştı gitti…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.