Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Sene 2015! 28 Şubat mağduruna işkence

Sene 2015! 28 Şubat mağduruna işkence
  • 04.09.2015

Akit Gazetesi’nde yer alan habere göre  28 Şubat sürecinde islami çalışmaları dolayısıyla tutuklanıp 17 yıldır cezaevinde yatan Abdülaziz Çelik adlı mazlumun, ‘misafir’ olarak bulunduğu Sincan Cezaevi’nde zorla çırılçıplak soyundurulduğu ortaya çıktı.

İslami hassasiyete sahip insanların hedef alındığı Post Modern 28 Şubat darbesinin mağduru olarak haksız bir şekilde ve komik bahanelerle 17 yıldır Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatanAbdülaziz Çelik’e ‘ahlaksız’ bir uygulamada bulunulduğu ortaya çıktı. 

Dikey Geçiş Sınavı’na girmek için ‘misafir’ olarak gittiği Ankara Sincan 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanların keyfi muamelelerine maruz kaldığını, cezaevi kuralları arasında olmamasına rağmen elbiselerinin zorla ve rencide edici bir tavırla çıkarılarak arandığını belirten Çelik, yaşadığı mağduriyeti anlatan mektup gönderdi.

“BİZ BURAYA GELEN HERKESE BÖYLE DAVRANIYORUZ!”

23 Temmuz 2015 tarihinde Dikey Geçiş Sınavı’na katılmak için Ankara Sincan 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğünü bildiren Abdülaziz Çelik, “Üst araması yapıldıktan sonra elbiselerimi çıkarmam istendi. Bunun üzerine, ‘Ben Müslüman’ım. İnancım gereği diz ile göbek arasını açmak istemiyorum. İlla bunu yapmayı düşünüyorsanız, doktoru ve kurum amirini çağırmanız icap ediyor. Mevzuattaki düzenleme böyledir’ diyerek uyarmama rağmen görevli gardiyan da bana hitaben, ‘Biz buraya gelen her tutuklu ve hükümlüye aynı muameleyi yapıyoruz. Dolayısıyla seni de aynı muameleye tabii tutacağız’ şeklinde konuştuklarını ifade etti.

“İNANCIM GEREĞİ ELBİSELERİMİ ÇIKARAMAYACAĞIMI SÖYLEDİM”

Gardiyanlara, vücudunda herhangi bir yara olmadığını ve üzerinde de bir şey olmadığını defalarca söylemesine rağmen kendisinin dikkate alınmadığını belirten Çelik, gardiyanların bildiğini okumaya devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Görevli gardiyanlara doktor ve müdür hazır olmadıkça vücudumun diz ve göbek arasındaki bölgeyi inancım gereği açmayacağımı söyledim. Bunun, benim yasal hakkım olduğunu, eğer üstümü çıkarırlarsa hakkımı helal etmeyeceğimi belirttim.” Gardiyanların zorla üstünü soyduğunu dile getiren Çelik, infaz memurlarının onurunu kırmak için ‘zor’ kullandıklarını ifade etti.

“BAŞ MEMUR BANA ‘BEN SANA GÖSTERECEĞİM’ TEHDİDİNDE BULUNDU”

Mektubunun devamında Çelik, “Bu yaşanan olay esnasında görevli memurlara sadece beddua ettim. Onlara yönelik hiçbir hakarette bulunmadım. Buna rağmen baş memur beni tehdit etti. Benim üzerime gelerek, ‘Ben sana göstereceğim’ tehdidinde bulundu. Ben de baş memura bu yaptıklarının kanunda yer almadığını ve beni bilerek karşılık vermem için tahrik ettiğini belirttim” dedi.

Baş memurun daha sonra kendisini defalarca tehdit ettiğini söyleyen Çelik, yaşanan olayı kurum yetkililerine anlattığını ama yetkililerin konuyla ilgilenmediğini söyledi.

ÇELİK’İN AVUKATI: SIRADAN, ULU ORTA BİR YERDE SOYUN DEMEK MEVZUATA AYKIRI

Hükümlü Abdulaziz Çelik’in avukatı Mirhan Özbekli ise skandal olaya tepki göstererek konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Özbekli, “İnfaz koruma memurları, Abdulaziz Çelik’i Sincan Cezaevi’ne alırken, başlarında doktor olmadan müvekkilimi, zorlayarak, tehdit ederek ve mevzuata aykırı bir şekilde soyundurmuşlardır. Bu tür olaylarda empati yapmak gerekiyor. ‘Sıradan, ulu orta bir yerde bir kişi bize yasalara aykırı bir şekilde soyun derse ne yapacağız?’ Bu şekilde çırılçıplak soyarak, onur kırıcı ve rencide edici davranışlar birçok cezaevinde yaşanıyor. Mevzuata aykırı olmasına rağmen, cezaevleri kendi uygulamalarına göre hareket ediyorlar” diye konuştu. 

1441354126

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.