Reklam
Reklam
Anadolu Günlük Gazetesi -

Bu Aday Çatıdan Düşer!

Hâcer Özdemir
Hâcer Özdemir
  • 25.06.2014

CHP ve MHP’nin uzun süredir beklenen çatı adayı nihayet belli oldu. Fakat haberin duyulmaya başlanmasıyla beraber deyim yerindeyse sosyal medya çalkalandı. Bir tarafta belirlenen ismi henüz söyleyemeyen liderler ve destekçileri, bir tarafta ismin İslâm İşbirliği Teşkilatı’nda genel sekreterlik yapmış olması hasebiyle henüz tanımadan sevinenler/üzülenler… Aslında bakarsanız konuyla alakadar olan ve bizzat tanışanlar hariç, azımsanmayacak bir çoğunluk diyebiliriz, kendisini bu olayla tanıdı.  Peki, Kılıçdaroğlu‘nun soyadına İslâmoğlu dediği, Bahçeli‘nin henüz adını söyleyemediği Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Küçük bir internet araştırmasıyla hayatını öğrenmek mümkün. Başarıyla dolu satırlar göreceksiniz okurken. Fakat aynı zamanda nasipsiz bir adam tanıyacaksınız. Yaklaşık dokuz sene İslâm İşbirliği Teşkilatı‘nda görevde bulunan İhsanoğlu teşkilatın seçilmiş ve Türk olan ilk genel sekreteriydi. Kıymetli bir yerdeydi, söyleyeceklerinin işitileceği bir yer. İslâm dünyası kendisinden umutluyken Mısır olaylarında yanlış tarafı seçen bir nasipsizdi. Mısır‘daki darbeye darbe diyemeyen, Mursi’yi suçlu gören biri! Zaten Ak Parti ile yollarının ayrılmasına sebep olan olay da bu idi. Erdoğan başta olmak üzere birçok yerden tepki almıştı. Hatta Bekir Bozdağ, İhsanoğlu’na: “Ben İslâm İşbirliği Teşkilatı genel sekreteri olsam, çıkardım derdim ki ‘bu zulüm karşısında İslâm ülkelerini işbirliğine davet ediyorum’. Eğer işbirliğine yanaşmazlarsa çıkar derdim ki ‘ben İslâm adına böylesi bir işbirliği teşkilatının böylesi zulüm karşısında sessiz kalmasının onursuzluğunu taşıyamam’. İstifamı basardım oradan ayrılırdım” şeklinde seslenmişti. Tüm bunlara rağmen kendisinden tatmin edici bir cevap gelmemişti.

 

Ayrıca Papa için: “Çok samimi bir insan. Büyük bir ruhani lider, şüphesiz ve hakikaten çok mütevazı bir insan” diyen İhsanoğlu, yarım saati aşan görüşmelerinde Papa’dan çok etkilendiğini itiraf etti. “Görüşmemiz çok samimi, çok ufuk açıcıydı. Çünkü Papa hazretleriyle ilk görüşmeydi. İki din arasında tarih boyunca yaşanan sıkıntıları aşmak lazım. Artık zaman geldi. Müslümanlarla Hristiyanlar arasında uzlaşma teklifimi, Papa hazretleri memnuniyetle karşıladı. Çok mutlu oldu. Dinler arasıymış gibi görünen pek çok sıkıntının kaynağı aslında siyasi. Eğer Vatikan Kilisesi’nin başı ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın başı bunu ifade ediyorlarsa bu müşterek kanaat önemlidir.İhsanoğlu’nun bu sözleri İslâmi camia içinde bize yalnızca bir kesimi hatırlatıyor. Bu isim kimin projesidir, amacı nedir diye konuşmak için belki biraz erken olabilir fakat sonuca çok şaşırmayacağımızı şimdiden ifade edebiliriz.

 

Tüm bunlardan sonra kesin olan bir şey var ki muhalefet Erdoğan‘ın karşısına çıkaracak aday bulamıyor. Kendi içlerinden bile “çıkara çıkara bunu mu çıkardınız!” tepkilerine bakılırsa sonucu belli olan bu seçim pusula ve mürekkep israfından başka bir şey olmayacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.